Kısaca Uçucu Yağlar

August 14, 2018

 

Uçucu yağlar, bir bitkinin tohum, kök, gövde, reçine, yaprak, çiçek veya meyve gibi farklı kısımlarından elde edilirler.

Uçucu yağın etkisi, bitkinin hangi kısmından elde edildiğine göre farklılık gösterir. Bitkinin kısmı, bitkinin bütünü için ne ifade ediyorsa ve ona ne şekilde hizmet ediyorsa, o kısımdan elde edilen uçucu yağ da insan organizması için benzer fayda sağlar. 
Bugün biraz tohum yağlardan bahsedeceğim. Rezene, anason ve kakuleyi tohum uçucu yağlara örnek olarak verebiliriz.

Tohum, yeni bir hayatın başlangıcıdır. Her tohumun içinde o bitkiye ait yaşam enerjisinin bilgileri saklıdır. Ve tohum, o yaşam enerjisi tezahür edene kadar onu korumakla yükümlüdür. Yaşamın oluşmasını sağlayan uygun koşulların oluşmasını örneğin kışın, karlar altında baharın gelmesini sabırla bekler. O an gelene kadar korunaklı, güvenli bir ortam sağlar ve destekler.

Benzer şekilde tohum uçucu yağlar, "büyümekte" zorlandığımız; yeni bir başlangıç yapmak isteyip de bir türlü cesaret edemediğimiz, sıkışmış hissettiğimiz anlarımızda ya da yeni bir hayat inşa edebileceğimizi tasavvur edemediğimiz yaratıcılıktan yoksun, miskinlikten muzdarip olduğumuz anlarda bizi desteklerler.


Doğru anı beklememiz için gereken sabrı içimizde uyandırır; tüm süreçte yaşadığımız deneyimleri sindirmemizde yardımcı olurlar. Genel olarak 2.çakra (svadhisthana) ve 3.çakra (manipura) dengesizliklerinde kullanılırlar diyebiliriz.

Tohum yağların da desteğiyle yeni bir deneyime adım atmamıza engel olan zihnimizdeki eski kalıpları yıkıp kendi içimizdeki tohumu yeşertebilmek dileğiyle herkeseiyi günler 😄

Kaynak: New York Institute of Aromatic Studies

 

instagram'dan takip edin.

Please reload

Yazılarınızı bekliyoruz.

Birbirimize ilham olmaya devam.

info@yoga8nisantasi.com

22.12.2018

Please reload