Koku ve Aromaterapi

August 12, 2018

 

Koku alma duyusu en önemli duyularımızdandır ve 24 saat boyunca hiç durmaksızın çalışan tek duyumuzdur.

 

Keza koku alma duyusu kök çakra (muladhara çakra) ile bağlantılıdır. Kök çakra, kendini koruma ve güvenlik içgüdülerinin merkezidir. Yaşamın tehdit altında olduğunu hissettiren yanık kokusu, gaz kaçağı, bozuk yemek kokusu, koku alma duyusuyla algılanır.


Koku alma duyusu, görme ve işitme duyusundan farklı olarak talamusa (beynin aktarma işlevini gören kısmına) uğramadan direk olarak koku alma soğanına ulaşır. Koku alma duyusu bu şekilde doğrudan beyne ulaşan tek duyudur. Koku alma duyusunun direk olarak ulaştığı beynin bu bölgesi "duygu merkezi" ya da "Limbik Sistem" olarak adlandırılır. Limbik sistem insanın duygu sistemini kontrol eden en önemli parçasıdır.


Aromatik yağların ve kokuların etkisi insan bedeninde bu yüzden çok etkindir ve tarih boyunca çeşitli fiziksel/zihinsel hastalıkların tedavisinde esansiyel yağlar kullanılmıştır. (Osmanlı tıbbında özellikle gül yağının yeri çok özeldir.)


Her uçucu yağın kimyasal yapısı farklı olduğundan her biri, çeşitli rahatsızlıklara özel olarak kullanılır. Çok kompleks yapıda oldukları için özenle ve bilinçli bir şekilde kullanılmaları gerekmektedir.


Gece yatarken yastığınıza 1-2 damla lavanta yağı damlatmanız uykuya geçişinizde yardımcı olabilir. Huzurla kalın. 💕 🙏

 

instagram'dan takip edin.

Please reload

Yazılarınızı bekliyoruz.

Birbirimize ilham olmaya devam.

info@yoga8nisantasi.com

22.12.2018

Please reload